Google’ın alışık olduğumuz konuk doodle’larından yeni bir tanesi de Hedy Lamarr için hazırlandı. Sinema gündemine adını altın harfler ile yazdıran Hedy Lamarr Google doodle’larının bugün ki konuğu oldu. Ayrıca Hedy Lamarr sinema tarihinin ilk çıplak kadını unvanını da taşır.

HEDY LAMARR KİMDİR?

9 Kasım 1914 doğumlu olan Hedy Lamarr, 1933 yılında Çek yapımı Ecstasy isminde rol almıştı. Sinema tarihinin ilk çıplak kadını unvanına sahip olan Hedy Lamarr, ilk sevişme sahnesinde yer almasına rağmen beyaz perdeye aktrisin sadece yüzü lanse edilmişti. Bu sahnenin ayrıca sinema tarihindeki ilk kadın orgazmı olduğu da düşünülmektedir.

hedy-lamarr-kimdir

Hedy Lamarr, bu filmin ardından Adolf Hitler’in silah tüccarı olan Friedrich Mandl ile evlenmiştir. F.Mandl, Hedy Lamarr’ın sinema filmlerinde oynamasını engellemiş daha sonra Hedy Lamarr bilime yönelmiştir.

Hedy Lamarr, beyaz perde aşkına yenik düşer ve F.Mandl’a uyku ilacı vererek evinden kaçar ve Hollywood’un yolunu tutar. 2000 yılında hayata gözlerine yuman Hedy Lamarr, 20′nin üzerinde filmde rol almıştır.

CEVAP VER